szczoteczka co to znaczy
Co znaczy Szczoteczka. Czym jest odginania pojedynczych włókien,a następnie całych pęczków.

Czy pomocne?

Definicja Szczoteczka

Co znaczy SZCZOTECZKA: Wymiana Szczoteczki:
początkowo dochodzi do łamania się i odginania pojedynczych włókien,a następnie całych pęczków.szczoteczka nie tylko jest wtedy bezużyteczka,lecz także działa szkodliwie na dziąsła. w razie choroby infekcyjnej należy wymienić szczoteczkę po wyleczeniu.
Wymogi:
-powierzchnie styczne zębów,
-przestrzenie międzyzębowe szczególnie zębów ligaturowanych i szynowanych,
-przestrzenie pod przęsłami mostów,
-okolice aparatów ortodontycznych,
-okolice wszczepów zębowych,
-furkacje korzeni i głębsze kieszonki dziąsłowe,
-bruzdy i zagłębienia na powierzchniach żujących bocznych zębów,
stopnie twardości /średnica włosia/
twarda 0,25-0,30mm,
średnia 0,20-0,25mm, /dorośli/
miękka 0,18-0,20mm, /dzieci,choroby przyzębia/ wydłużony czas szczotkowania,
bardzo miękka 0,08-0,012mm, /implanty/ wydłużony czas szczotkowania,
Wybór jest bardzo spory. Różny kolor, kształt główki, ułożeniem włosia. Reklamy kuszą - nasze szczoteczki są sprytniejsze od innych. Nie ma jednak naukowego potwierdzenia, iż pomysł szczoteczki (ułożenia włosia) wpływa na skuteczność usuwania płytki bakteryjnej. Tak naprawdę ważna jest metoda i czas szczotkowania. Zwykle szczotkujemy za krótko (ok. 1 min.).
Jaka szczoteczka?
- z mała główką (dł. 2-2.5 cm) dla łatwego dostępu.
- z szerokim i wygodnym uchwytem
- z miękkim, zaokrąglonymi, nylonowymi włóknami.
Kiedy wymieniać?
Zanim włókna wstaną zdeformowane. Gdyż taka szczotka nie tylko Ľle myje, ,lecz również jest szkodliwa dla dziąseł. ¦rednio zmienić szczoteczkę, co 2 miesiące. w razie choroby infekcyjnej wymienić szczoteczkę po wyleczeniu.
Lista treści
1 Rodzaje Szczoteczek
1.1 Szczoteczki Elektryczne
1.2 Szczoteczki Międzyzębowe
1.3 Szczoteczki Jednopęczkowe
2 Jaka szczotka
Rodzaje Szczoteczek
Szczoteczki Elektryczne
siła nacisku jest równa 1/3 siły wywieranej poprzez szczoteczkę manualną /mniejsze starcie powierzchni/,
4.000-20.000 obrotów/minutę ruchami rotacyjnymi,pulsacyjnymi,oscylującymi,
odbarwiające się włókna sygnalizują konieczność wymiany końcówki,
sygnał dźwiękowy wydłuża czas szczotkowania zębów,
dla osób mniej sprawnych manualnie /dzieci, chorzy umysłowo, niepełnosprawni, pacjenci ze stałymi aparatami ortodontycznymi/
Szczoteczki Międzyzębowe
mogą mieć kształt stożka albo walca, jeżeli są nasączone chlorheksydyną zapewniają działanie antybakteryjne do dwóch tygodni,
Szczoteczki Jednopęczkowe
są szczególnie sugerowane przy brakach brodawek miedzyzębowych,u pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi,stałymi uzupełnieniami protetycznymi,do oczyszczania dystalnych powierzchni ostatnich zębów,
Jaka szczotka
Z małą główką co daje lepszy dostęp do tylnych zębów. Włókna powinny być miękkie, zaokrąglone i w kępkach. Nacisk szczotki 50g, albo z siłą trzech palców. Szczoteczkę wymieniamy po trzech miesiącach, czas szczotkowania 3-4 minuty. jeżeli jesteś pewny, iż tyle czasu poświęcasz na szczotkowanie zębów zrób eksperyment. Wykorzystaj w momencie mycia kuchenny czasomierz. Pacjenci generalnie myślą, iż szczotkują dłużej, a w praktyce to jest (ok. 1-nej minuty. jeżeli zęby szczotkujesz pastą z fluorem rano i wieczorem, mycie zębów miedzy posiłkami nie jest konieczne. </p>
oczątki gumy do żucia sięgają lat 60 XIX wieku. Wówczas to z Ameryki Środkowej sprowadzono do USA gumę chicle z mleczka kauczukowego lateksu. Jednak specyfiki podobne do gumy do żucia znano już w starożytności. Wtedy to greczynki chcąc oczyścić zęby i odświeżyć oddech, z upodobaniem żuły żywicę z kory drzewa mastyks. Badania potwierdziły, iż żucie gumy uspokaja i pomaga skupić się na bieżących czynnościach.
Autorytet medyczny, prof. Hollingworth, stwierdził, iż żucie prowadzi do ogólnego nawet rozluźnienia i odprężenia mięśni, a więc redukuje stres. Zresztą już w momencie II wojny światowej armia amerykańska otrzymywała duże ilości gumy do żucia. Miała ona właśnie rozładować napięcie. Oprócz tego guma do żucia ma jeszcze sporo innych zalet. Prócz odświeżenia oddechu, zaspokaja głód, co jest szczególnie istotne dla osób odchudzających się.
W oparciu o liczne badania przeprowadzonymi na całym świecie, zaproponowano, iż w ostatnich latach do roli dodatkowego środka higienicznego dołączono gumę do żucia zawierającą zamiast cukru środki ograniczające wzrost płytki bakteryjnej. Kluczowymi składnikami takich gum do żucia są substytuty cukru, ksylitol albo sorbitol. Wykazują one równocześnie pewne działanie antybakteryjne.
W badaniach przeprowadzonych w państwach skandynawskich z użyciem gumy do żucia zawierającej ksylitol i małe ilości sorbitolu na małej grupie dzieci szkolnych wykazały w 82% redukcję próchnicy. Dzieciom tym podawano gumę do żucia 4 razy na dzień między posiłkami. Podobne badania przeprowadzone w innych państwach przyniosły redukcję próchnicy w granicach 37-79%.
Działanie przeciw próchnicowe gum do żucia bez cukru polega także na pobudzeniu wydzielanie większej ilości śliny, zawierającej wyższe stężenie jonów wodorowęglanowych, ważnego czynnika powodującego podwyższenie pH śliny i zwiększony przepływ śliny w jamie ustnej, która skutkuje wypłukiwanie resztek pokarmowych.
Gumę do żucia zawierającą ksylitol albo sorbitol można stosować po posiłkach, w wypadku gdy nie ma możliwości szczotkowania zębów, albo chociażby przepłukania j. ustnej wodą. Higieniczne żucie gumy powinno trwać nie dłużej niż 5-10 min., by nie powodować wytworzenia nawyku, który może okazać się negatywny dla funkcjonowania układu narządu żucia (uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, przerost mięśni żwaczowych).
Należy także pamiętać, iż żucie gumy nie może, w żadnym wypadku, zastępować szczotkowania zębów rano i wieczorem. to jest jedynie dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę j. ustnej. Korzystny wpływ na redukcję próchnicy i pobudzenie wydzielania śliny sprawiają, iż wykorzystywanie gumy do żucia bez cukru powinno być służące u pacjentów z zaburzeniami wydzielania śliny w efekcie chorób ślinianek i po radioterapii. U tych pacjentów żucie skutkuje stymulację ślinianek, poprawiając tym samym stopień wilgotności w jamie ustnej. łaściwe szczotkowanie jest najskuteczniejszym metodą utrzymania higieny j. ustnej, co pomaga ograniczyć ryzyko stworzenia próchnicy zębów i chorób przyzębia - głównej powody utraty zębów. Do usuwania płytki bakteryjnej, miękkich nalotów i resztek pokarmowych należy używać właściwej szczoteczki i pastę zawierającą fluor.
Szczoteczki mają włosie miękkie, średniej twardości, twarde, ustawione w pęczki w kilku rzędach. Rękojeści są lub proste, lub mogą być wygięte w dwóch albo w trzech miejscach. Część pracująca szczoteczki może mieć pęczki włosia ścięte stożkowato albo prosto.
Właściwie rodzaj szczoteczki, raczej pod kątem twardości, powinien zalecać lek. stom., zależnie od stanu zębów i dziąseł. jeżeli j. ustna jest zdrowa, szczoteczka powinna być średniotwarda, a część pracująca raczej mała, tzn. dla dorosłych (ok. 2,5 cm długości, ,lecz nie większa niż 3 cm i (ok. 1,2 cm szerokości. Wtedy łatwiej można się nią posługiwać i dostać się do każdej powierzchni zęba.
Nie trzeba chyba przypominać, iż każdy powinien mieć swoją szczoteczkę do zębów, którą trzeba wymieniać co 2-3 miesiące. Nową szczoteczkę należy zdezynfekować, umyć dokładnie w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie zanurzyć na 24 godziny w środku bakteriobójczym, na przykład: 3% wodzie utlenionej.
Substancje powodujące remineralizację
Rozpuszczalny w wodzie dwuhydroksyfosforan wapnia służy do remineralizacji, inaktywuje powstające pod warstwą apatytów białe plamy skutkuje odwrócenie procesu demineralizacji w próchnicy. Mechanizm ten jest kierowany poprzez pochodzący z pasty rozpuszczony Ca a również ze śliny pochodzące rozpuszczone fosforany. Jako najważniejsze akceleratory występują występujące w pastach jony fluoru (F-). także pozytywne działanie przypisuje się fosforanowi wapniowoglicerynowemu i wodorofosforanowi wapnia .
Substancje p/wrażliwym szyjkom zębowym
Nadwrażliwość szyjek zębowych spowodowana jest obnażonymi wypustkami odontoblastów w kanalikach zębiny, które reagują bólem na bodźce chemiczne, fizyczne i termiczne. Na pomniejszenie przewodnictwa bodźców stosuje się azotan potasu i chlorek potasu w stężeniu 5-10m%. Inne środki powodują wytrącanie w kanalikach chlorku strontu czy uszczelnienie kanalików hydroksyapatytem.
Środki przeciw tworzeniu się kamienia nazębnego
Hamowanie tworzenia kamienia nazębnego następuje dzięki specjalnym substancjom- inhibitorom wzrostu kryształów. Wskutek korzystnego addycyjnego efektu pod względem redukcji próchnicy zastosowano Azacykloheptan-2,2-Difosforan AHP . Fosforany wykazują optimum działania przy wartościach 1m%. Innymi istotnymi substancjami p/kamieniowi jest Gantrez, pirofosforany, chlorek cynku i trójwodzian cytrynianu cynku . Prowadzone są również badania z kwasem fosfoniowym.
Substancje do ochrony dziąseł (substancje gingiviotropowe)
Substancje stosowane do tego celu nie mogą być określane lekarstwami. Środki te powinny oddziaływać wzajemnie z tkankami i redukować zapalenie dziąseł. Możliwości oddziaływania tych substancji są ograniczone czasem działania i głębokością penetracji poprzez tkanki dziąsła; poprawa jest bardzo niewielka. Znajdujące się w pastach substancje usuwające osady nazębne są o sporo bardziej efektywne niż domieszane substancje gingivotropowe. stosowane są następujące substancje: Azulen, Mocznik, Pantenol, Bisabolol a również roślinne ekstrakty aloesu, arniki, echinacei, rumianku, malwy, szałwi, rozmarynu, nagietka. służące są także mleczan aluminium, eugenol, sól morska i wit. A. Wykazano także, iż domieszki substancji mogą wzajemnie hamować własne działanie. Występują także pasty zawierające enzymy jako substancje czynne, to są amyloglukozydaza i glukozooksydaza.
Definicja Szczelina Stillmana:
Co to jest stillman cleft/ bardzo wąska recesja dziąsłowa występująca na brodawce międzyzębowej wywołana urazem. bardzo szybko w miejscach obnażonych pojawia się płytka nazębna szczoteczka co znaczy.
Definicja Skalpel:
Co to jest bardzo ostry nożyk, pierwotnie chirurgiczny, o jednostronnym ostrzu. Regularnie wykonany z węgliku tytanu (TiC) (z racji na jego twardość). Wykorzystywany w chirurgii do cięcia tkanek miękkich, lecz szczoteczka krzyżówka.
Definicja Stłoczenia:
Co to jest między wielkością zębów a rozmiarami szczęki albo żuchwy objawiające się występowaniem zębów z łuków.zachodzące na siebie,ciasno położone zęby utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny j. ustnej szczoteczka co to jest.
Definicja Skaler:
Co to jest usuwania kamienia naddziąsłowego,ostrze ma na przekroju poprzecznym kształt trójkątny,w odróżnieniu do kirety o kształcie półkolistym, ultradźwięki /Piezon Master 400,Enac/, drgania >16.000Hz szczoteczka słownik.
Definicja Spongostan:
Co to jest miejscowym środkiem hemostatycznym przeznaczonym do zabiegów chirurgicznych z krwawieniem żylnym albo sączeniem, kiedy tradycyjne metody hemostazy są utrudnione albo niepraktyczne, a niewchłaniające szczoteczka czym jest.

Czym jest Szczoteczka znaczenie w Słownik na S .

  • Dodano:
  • Autor: