rzucawka co to znaczy
Co to jest rzucawka. Jak leczyć nadciśnienia tętniczego, białkomoczu i napadu drgawek kloniczno.

Czy pomocne?

Co to jest rzucawka

Definicja: Rzucawka (zatrucie ciążowe) to występowanie w okresie ciąży nadciśnienia tętniczego, białkomoczu i napadu drgawek kloniczno-tonicznych połączonych z utratą świadomości. Kolejno po sobie występujące napady drgawek z krótkimi okresami przerwy lub występujące bezpośrednio po sobie nazywamy stanem rzucawkowym. Napady drgawek są zwykle zakończone śpiączką o różnym czasie trwania, po której następuje amnezja wsteczna. Chora nie pamięta napadu i jego okoliczności. Rzucawka występuje najczęściej w czasie porodu, czasami w drugiej połowie ciąży, rzadko w pierwszej dobie połogu. Napad rzucawki jest najczęściej poprzedzony wzrostem ciśnienia tętniczego krwi wraz ze spadkiem jego amplitudy. Objawy podmiotowe mogące sugerować wystąpienie rzucawki to:

- bóle głowy

- zaburzenia wzroku

- nudności, wymioty, bóle brzucha

- pobudzenie i niepokój.Napad rzucawki składa się 4 faz:

- okres objawów wstępnych

- okres skurczu tonicznego

- okres skurczów klonicznych

- okres śpiączkiKażdy kolejny atak rzucawki pogłębia śpiączkę, a stan chorej jest tym poważniejszy im dłuższa i głębsza jest śpiączka.

Leczenie obejmuje postępowanie zachowawcze – przerwanie drgawek, usunięcie objawów, wyczekiwanie porodu lub postępowanie czynne – przerwanie ataku rzucawki poprzez poród metodami operacyjnymi.