niepłodność co to znaczy
Co oznacza Niepłodność. Definicja strony mężczyzny :- niezdolność do wytworzenia zdrowych, zdolnych.

Czy pomocne?

Definicja Niepłodność

Co to jest: Główne przyczyny niepłodności:
a) ze strony mężczyzny :
- niezdolność do wytworzenia zdrowych, zdolnych do zapłodnienia plemników
- niezdolność do przetransportowania odpowiedniej ilości plemników do narządów rodnych kobiety
b) ze strony kobiety:
- niezdolność do wytworzenia dojrzałych komórek jajowych
- niezdolność do przeniesienia komórki jajowej do dróg płciowych dostępnych dla plemników
c) wspólna:
- niezdolność połączenia się plemnika z jajem

Wyżej wymienione przyczyny uniemożliwiają zapłodnienie.
Nawet jeżeli dojdzie do zapłodnienia nadal może występować niepłodność w tym wypadku mówimy o:
- niemożliwości zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja
- niemożliwości rozwoju zapłodnionego jaja
- niemożliwości do urodzenia żywego dziecka

Do przyczyn niepłodności należy zaliczyć także (a może przede wszystkim) czynniki psychiczne takie jak stres spowodowany chociażby niepowodzeniami w doczekaniu się dziecka ( jest on pogłębiany przez "życzliwą" rodzinę do znudzenia dopytującą się: dlaczego nadal nie macie dziecka).
Niepłodności sprzyja oczywiście nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków (w tym palenia marihuany).
Ważne jest aby pary mające problemy z doczekaniem się upragnionego potomstwa nie leczyły się na własną rękę lecz poddały się pod opiekę specjalistów. Pary o dobrym stanie zdrowia, regularnie współżyjące, nieunikające ciąży powinny się skonsultować z lekarzem po roku nieefektywnego współżycia seksualnego.

Trzeba pamiętać że 80% przypadków niepłodności ma przyczynę wspólną, 13% leży po stronie kobiet a 7% po stronie mężczyzn. Dlatego ważne jest by partnerzy poddawali się badaniom i leczeniu oboje według zaleceń lekarza - panująca tendencja by o niepłodność oskarżać kobietę nie przynosi dobrego rezultatu.
Zalecane jest by najpierw badaniu poddał się mężczyzna ponieważ, badania te składają się z wywiadu i kilku specjalistycznych testów - w przypadku kobiet badania są droższe, żmudne, bardziej skomplikowane i często bolesne oraz trwają znacznie dłużej.
Ważne jest aby partnerzy zdawali sobie sprawę że osoba płodna może tę zdolność utracić (np. to że mężczyzna posiada dziecko z poprzedniego małżeństwa nie oznacza że nadal jest płodny!). Wszelkie poronienia czy niepomyślne zakończenia ciąży także przesądzają o konieczności poddania się mężczyzny badaniom - przecież płód rozwija sie z komórki jajowej i plemnika i są to elementy tak samo ważne.Czym jest Niepłodność znaczenie w Słownik na N .