szczękowa zatoka co to znaczy
Co znaczy Zatoka Szczękowa. Czym jest piramidy /boczna ściana jamy nosowej,dolna ściana oczodołu.

Czy pomocne?

Definicja Zatoka Szczękowa

Definicja z ang. Bay Jaw, z niem. Bay Jaw.

Co to znaczy: /sinus maxillaris, antrum highmor/ ma kształt trójściennej piramidy /boczna ściana jamy nosowej,dolna ściana oczodołu,guz szczęki,dół nadkłowy/,której szczyt zwrócony jest do wyrostka jarzmowego szczęki. ujście zatoki szczękowej /połączenie z jamą nosa,rozwór zatoki szczękowej hiatus maxillaris/ znajduje się w górnej części ściany przyśrodkowej i stanowi połączenie ze środkowym przewodem jamy nosa. czasami poniżej znajduje się ujście dodatkowe.
pojemność:
kobiety 12ml,
mężczyźni 18ml,
wnętrze zatoki szczękowej jest wyścielone błoną śluzową z nabłonkiem migawkowym zrośniętą z okostną. zawiera ona sporą liczbę gruczołów śluzowych, których wydzielina jest przesuwana w kierunku ujścia.
przedni odcinek dna zatoki jest utworzony poprzez wyrostek zębodołowy szczęki, a dno jest w najwyższym stopniu wklęsłe w rejonie zębów trzonowych, gdzie zatoka i korzenie zębów oddziela jedynie cienka warstwa kości albo jedynie błona śluzowa. skutkuje to ból zębów towarzyszący zapaleniom zatok. zachyłki zatoki szczękowej mogą się wpuklać w przestrzenie pomiędzy zębami i pomiędzy korzeniami. kieł znajduje się na granicy jamy nosa i zatoki szczękowej, naprzód od przedniej ściany zatoki.
kluczową powodem zapalenia zatoki szczękowej jest pierwszy trzonowiec górny (6).
Więcej: zapalenie zatoki szczękowej,

Czym jest Zatoka Szczękowa znaczenie w Słownik na Z .