alloplastyka stawów aspekcie co to znaczy
Co znaczy w aspekcie zagadnień ortopedycznych i?. Co to jest rehabilitacyjnym, które od przeszło 40.

Czy pomocne?

Alloplastyka stawów w aspekcie zagadnień ortopedycznych i rehabilitacyjnych

Definicja z ang. Joint arthroplasty in terms of issues of orthopedic and rehabilitation, z niem. Gelenkplastik in Bezug auf Fragen der Orthopädie und Rehabilitation.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: AWF Katowice, Katowice 2004, wyd. 1, Oprawa: miękka,187 str., Wymiary: 170 x 240 mm , Waga: 0.35 kg
Zagadnienia: alloplastyka stawów aspekcie
ISBN: ISBN 83-904960-5-4
Opis: Alloplastyka stawów jest zagadnieniem ortopedycznym i rehabilitacyjnym, które od przeszło 40 lat zajmuje szerokie kręgi ortopedów, inżynierów-konstruktorów i rehabilitantów. Co raz to nowe typy protez biodra, kolana, stawu skokowo-goleniowego, ramienia, łokcia i ręki stwarzają możliwości zastąpienia chorych, zniekształconych stawów - endoprotezą. W Polsce od końca lat 60-tych, stosowano najpierw endoprotezy biodra, potem kolana, a w pojedynczych sytuacjach łokcia. Sam dostęp do protez był bardzo ograniczony, z kolei prowadzenie chorego po zabiegu operacyjnym, jego rehabilitacja, jak dotąd mimo wielu zbieżności, pozostaje niejednolita i bywa zwykle opracowywana poprzez dany ośrodek leczący. Aktualnie w państwie dostęp do protez jest znacznie szerszy i liczba wykonywanych operacji stale się powiększa. Najwięcej alloplastyk wykonuje się nadal w biodrze; liczba ich wielokrotnie przewyższa implantacje w innych pozostałych stawach. Na drugim miejscu znajduje się kolano i stawy MCP i PIP ręki. W kończynie górnej, staw ramienny jeszcze oczekuje na alloplastykę. Przed nami stoi zatem problem leczenia allplastyką nie tylko biodra i kolana lecz innych stawów. Dlatego w oparciu o piśmiennictwo przedstawiono różne typy protez, wyniki ich implantowania i możliwości usprawniania. Ma to na celu zapoznanie przede wszystkim studentów i magistrów rehabilitacji z aktualnymi i przyszłymi problemami leczenia usprawniającego stawów po endoprotezoplastyce, po konkretnej protezie - cementowej, czy bezcementowej. Nowe typy protez stawiają przed fizjoterapeutą nowe wyzwania i nowe problemy rehabilitacyjne. Znajomość tych zagadnień wymaga wiedzy w dziedzinie typu implantowanej protezy, sposobów jej zamocowania w kości i ścisłej współpracy z ortopedą w czasie pierwszego roku po alloplastyce. Wprowadzenie do tekstu wielu rycin i fotografii przed- i pooperacyjnych unaocznia przedstawioną w pracy problematykę. Zdecydowaną większość radiogramów - przypadków pooperacyjnych pochodzi z własnych zbiorów, w kilku sytuacjach zostały wykorzystane inne materiały za zgodą ich autorów. Wyrażam nadzieję, że obecnie przedstawione problemy endoprotezoplastyki i rehabilitacji uzupełnią wiedzę przede wszystkim fizjoterapeutom, mogą być także pomocne dla lekarzy ortopedów i lekarzy rehabilitantów. Oddając do rąk czytelnika tę publikację, chciałbym aby dobrze służyła w leczeniu tych ciężko poszkodowanych chorych, którzy zostali zmuszeni chorobami, urazami do wyrażenia zgody na wymienną plastykę zniekształconego stawu.
Spis treści:
  • I. STAW RAMIENNY Anatomia czynnościowa. Etiologia. Alloplastyka ramienia. Rehabilitacja
  • II. STAW ŁOKCIOWY Anatomia czynnościowa i biomechanika. Etiologia, artroplastyka, endoprotezoplastyka. Rehabilitacja.
  • III. STAWY RĘKI Staw promieniowo-nadgarstkowy. Anatomia. Biomechanika. Stawy śródręczno-paliczkowe. Etiologia. Alloplastyka stawów Stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe. Rehabilitacja.
  • IV. STAW BIODROWY Anatomia czynnościowa. Biomechanika. Etiologia i alloplastyka stawu. Rehabilitacja.
  • V. STAW KOLANOWY Anatomia. Mechanika stawu. Etiologia. Alloplastyka kolana. Postępowanie pooperacyjne i leczenie usprawniające
  • VI. STAW SKOKOWO-GOLENIOWY Anatomia czynnościowa. Etiologia. Endoprotezoplastyka. Postępowanie pooperacyjne. Leczenie usprawniające.

Czym jest znaczenie w Słownik na A .